شماره هجدهم نشریه علمی- ترویجی (حرفه‌ای) دامِستیک منتشر شد

شماره هجدهم نشریه علمی- ترویجی (حرفه‌ای) دامِستیک منتشر شد

به گزارش کمیته رسانه و نشریات انجمن علمی- دانشجویی گروه مهندسی علوم دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، سومین شماره از دوره بیستم نشریه دامستیک در زمستان 1399 منتشر شد و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به آدرس (https://domesticsj.ut.ac.ir/) بخش‌های مختلف نشریه را دانلود و مطالعه نمایند. آنچه که این شماره از نشریه را با سایر شماره‌های منتشر شده متمایز می‌کند، اختصاص شناسه دیجیتال اسناد (DOI) به مقالات علمی- ترویجی و مروری و دریافت شاپای چاپی و الکترونیکی (ISSN) برای نشریه است.

یادداشت این شماره از نشریه دامستیک، به قلم دکتر مهدی ژندی، هیئت علمی گروه مهندسی علوم دامی دانشگاه تهران با عنوان "نقش آفرینی متخصصان فیزیولوژی دام در صنعت دامپروری" به رشته تحریر در آمده است. در ادامه اخبار انجمن علمی- دانشجویی و گروه علوم دامی دانشگاه تهران در زمستان 1399 قرار داده شده است. در این شماره با جناب آقای دکتر محمد جواد ضمیری، استاد بخش فیزیولوژی گروه علوم دامی دانشگاه شیراز مصاحبه شده است، که تحت عنوان "بهترین مردم، معلم می‌شوند" تنظیم شده است. یک مقاله علمی- ترویجی و چهار مقاله مروری در این شماره منتشر شده است که تمامی گرایش‌های رشته مهندسی علوم دامی (ژنتیک و اصلاح‌نژاد دام و طیور، تغذیه دام و طیور، فیزیولوژی دام و طیور و مدیریت دامپروری) را پوشش می‌دهند. "پژوهشگاه رویان" در بخش ارتباطات تخصصی معرفی شده است و سعی شده است که به بیان اطلاعاتی جامع از این پژوهشگاه پرداخته شود. در بخش لغات تخصصی به بیان لغات تخصصی مرتبط با فیزیولوژی دام و طیور به ویژه تولید جنین در شرایط آزمایشگاهی پرداخته و سعی شده است که بخش زیادی از لغات به صورت کامل توضیح داده شوند. در بخش معرفی کتاب نیز به معرفی کتاب "فناوری‌های تولیدمثلی در گاو" پرداخته شده است. در ادامه دو شماره‌ قبل، برای بخش حیوانات خانگی مطلب تحت عنوان "بیماری‌های رایج در عروس ‌هلندی: علائم، پیشگیری و درمان" منتشر شده است که موضوع آن بیشتر مرتبط با معرفی بیماری‌های عروس هلندی است. همچنین حامیان مالی این شماره از نشریه دامستیک، شرکت میهن دانه و شرکت تعاونی دانش‌بنیان کیمیا دانش الوند می‌باشند.

قابل توجه است که براساس مجوز شماره 7402841 تاریخ 1398/12/20 با اعطای امتیاز نشریه حرفه‌ای به "نشریه دامستیک" از سوی معاونت محترم پژوهشی دانشگاه تهران موافقت شده است. بر این اساس، نشریه دامستیک یک نشریه علمی- ترویجی یک امتیازی محسوب می‌شود.