درباره نشریه

دامستیک؛ از سال 1380 تاکنون

 

در سال 1378 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ابلاغ آیین‌نامه‌ای تشکیل انجمن‌های علمی دانشجویی در دانشگاه‌ها را ابلاغ کرد. در همان سال‌ها بود که انجمن علمی دانشجویی گروه علوم دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نیز شکل گرفت. از زمستان سال 1380 این انجمن علمی دانشجویی، شماره نخست نشریه خود را با نام «آژال» منتشر کرد. در زبان کُردی، آژال به معنی حیوانات و چهارپایان است. از این نشریه در مدت یک سال، چهار شماره منتشر شد و پس از آن فعالیت این نشریه علمی دانشجویی برای پنج سال متوقف شد.

در سال 1386 اعضای وقت انجمن تصمیم به شروع مجدد انتشار نشریه گرفتند و این بار نام «علوم دامی» را برای نشریه انتخاب کردند. سه شماره از نشریه علوم دامی در سال‌های 86 و 87 منتشر شد و پس از آن با یک وقفه سه‌ساله شماره چهارم نشریه علوم دامی در تابستان سال 1390 انتشار یافت. در سال 1395 این نشریه دوباره به همت اعضای وقت انجمن فعالیت خود را با همان نام علوم دامی از سر گرفت و شماره‌های 5 و 6 نشریه علوم دامی در پاییز و زمستان این سال منتشر شد، اما باز هم انتشار این نشریه علمی دانشجویی متوقف شد.

با روی کار آمدن اعضای جدید در انجمن علمی دانشجویی علوم دامی در سال 1397 بار دیگر پروژه انتشار نشریه علمی تخصصی این انجمن کلید خورد. اعضای انجمن با توجه به لزوم انتخاب نامی اختصاصی برای این نشریه، تصمیم به جمع‌آوری پیشنهادهای اساتید و دانشجویان گرفتند. از بین نظرات مطرح‌شده، نام «دامستیک» که پیشنهاد دکتر سید هادی ابراهیمی، استاد مشاور وقت اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم دامی و صنایع غذایی کشور بود، مورد قبول اعضای انجمن و گروه علوم دامی قرار گرفت. از معانی Domestic می‌توان به بومی، اهلی، خانگی و محلی اشاره کرد. با توجه به اینکه در انتشار نشریه علوم دامی سال انتشار و تعداد شماره‌های چاپ‌شده از نشریه آژال در نظر گرفته نشده بود، تصمیم گرفته شد که از این پس در شماره پیاپی نشریه دامستیک، تمامی سال‌های انتشار و شماره‌های منتشرشده نشریه لحاظ شود.

مدیریت نشریه دامستیک را اعضای با تجربه انجمن آغاز کردند. مدیرمسئولی نشریه را علی اصغر خلیل خلیلی که سه سال سابقه مدیرمسئولی نشریه علمی دانشجویی رویان دانشگاه فردوسی مشهد و سمت‌ها و افتخارات متعدد ملی و دانشگاهی در حوزه انجمن‌ها و نشریات علمی دانشجویی در سوابق خود دارد، بر عهده گرفت. همچنین مسئولیت سردبیری این نشریه به فرزاد غفوری، از اعضای سابق هیئت تحریریه نشریه علمی دانشجویی افق دامپروری دانشگاه تبریز و کسب افتخارات دانشگاهی و ملی در جشنواره حرکت، سپرده شد. با پیگیری این اعضاء و حمایت اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، سایت رسمی نشریه دامستیک با آدرس domesticsj.ut.ac.ir نیز آغاز به کار کرد و تمامی شماره‌های نشریه و اخبار انجمن علمی دانشجویی گروه علوم دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در آن قرار می‌گیرد.

نشریه دامستیک در دومین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران که آبان ماه سال 1398 برگزار شد، توانست افتخار عنوان «برترین نشریه علمی دانشجویی حوزه کشاورزی، دامپزشکی، محیط‌زیست و منابع طبیعی دانشگاه تهران» و همچنین «مقام شایسته تقدیر در بخش مقالات علمی علوم پایه؛ نوشته سرکارخانم فاطمه کاوسی و آقای فرزاد غفوری» را به خود اختصاص دهد. از نشریه دامستیک تاکنون سه شماره در سال‌های 97 و 98 به چاپ رسیده است و امید است با همراهی دانشجویان و اساتید، انتشار این نشریه علمی دانشجویی با قدمتی 19 ساله تداوم یابد.

 

 مدیران مسئول و سردبیران نشریه علمی تخصصی انجمن دانشجویی گروه علوم دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران از آغاز تاکنون:

نام نشریه

سال انتشار

شماره انتشار

شماره پیاپی

مدیرمسئول

سردبیر

آژال

80 و 81

1 الی 4

1-4

سید محمدجواد حاج سیدجوادی

هادی غلامی

علوم دامی

86 و 87

1 و 2

5-6

مجید فلاح

حبیب خیری

علوم دامی

87

3

7

حبیب خیری

زهره جعفری

علوم دامی

90

4

8

سید علی گلدان ساز

مهسا یزدی

علوم دامی

95 و 96

5 و 6

9-10

سحر کریمی ازندریانی

افشین سیفی جمادی

دامستیک

97 و 98

7 و 8 و 9

11-13

علی اصغر خلیل خلیلی

فرزاد غفوری